ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

Başkanın Mesajı

 

 BAŞKANIN  MESAJI:

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda hizmete başlamamızdan bu yana gerek üyelerimizin menfaatlerine katkıda bulunma noktasında  özetleyebileceğimiz gerekse de Antakya’nın tanıtılması doğrultusunda  belli ilkeler çerçevesinde uyum içinde önemli işler başardık. Odamız da yapılan tüm çalışmaları ve faaliyetlerimizi sizlere hem Web sayfamızdan hem de aylık olarak hazırladığımız bültenlerden ayrıntılı olarak duyurmaya çalıştık.

 

Odamız; Kamu, yerel yönetimler ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı işbirlikleriyle çok çeşitli projelerde yer almış, tüm kurumlar ile iyi ilişkiler içerisinde bulunurken doğal olarak üyelerimizin menfaatlerini korumakta ve sektör sorunlarının çözümüne yönelik önerileri ilgili makamlara taşımış ve takip etmiştir.

 

Yeni çalışma döneminde de Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının kazandığı ivmeyi bir kere daha gözler önüne sermek bizleri son derece mutlu edecektir. Geçmiş dönemde de birlikte yol aldığımız ATSO organlarında görev yapmış, ancak şimdi görevde bulunmayan her kademede sorumluluk yüklenmiş arkadaşlarımıza olumlu katkılarından dolayı şükranlarımı bir kere daha sunmayı bir borç kabul ederim. Bu dönem seçilen arkadaşlarımızla da daha çağdaş daha demokratik bir ortamda, güven, özveri ve ortak hareket etme bağlamında el ve gönül birliği ile üyelerimizin menfaatini gözeten yararlı ve güzel işler yapabileceğimize yürekten inanıyorum.

 

 HEDEFLERİMİZ:

 

ABİGEM PROJESİ

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım aracı kapsamında Antakya dahil olmak üzere 4 ilde daha ABİGEM açılması için Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu’na yapılan TOBB’un ön başvurusu olumlu olarak değerlendirilmiştir. TOBB tarafından yürütülmekte olan projenin başlama tarihi 2010-2012’dir.

Temel amacı gelişmekte olan işletmelerin karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak,destek vererek dünya piyasalarına hazırlamak, bölgesel kalkınmayı hızlandırmak olan ABİGEM’ KOBİ iyileştirmesi açısından çok önemli bir yere sahiptir..KOBİ’ lere üretim ve pazarlamada yenilikçilik, bilgi teknolojileri, danışmanlık hizmeti veren ABİGEM hayata geçirildiğinde AB ve Akdeniz ülkelerindeki var olan bilgi ağı ve bireysel girişimler sayesinde KOBİ’ler dış pazarlara açılarak ihracat faaliyetlerini artıracaklardır. Zira ABİGEM  aynı zamanda bölgesel kalkınmayı destekleyen projeler üretmekte  ve uygulamaktadır. Ayrıca ABİGEM KOBİ’lere istihdam ve yatırım ile ilgili önemli hizmetler verecektir.

 

MESLEKİ OKUL PROJESİ

Çağın getirdiği değişime uygun bir anlayışla, nitelikli ve donanımlı kılmak suretiyle; Kalifiye ara elaman yetiştirilmesi ve onlara mesleki formasyon kazandırılmasını sağlamak için eğitim veren bir Mesleki Okul gerekliliğinden yola çıkarak Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm sektörlerde büyük ihtiyaç hissedilen kalifiye ara elemanların yetiştirilmesi noktasında büyük katkıları olacağına inandığımız Meslek Okulu ile ilgili çalışmalarımıza başladık.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde bir araya gelen Kamu Kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Özel Sektör temsilcilerinin katkılarıyla gerçekleştirilen istişareler neticesinde; Mesleki Okul için gerekli altyapının hazırlanması ve bir an önce hizmet vermesi doğrultusunda gerekli çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

YENİ HİZMET BİNASI

Sürekli artan üye sayımız neticesinde; 1939 yılında faaliyete giren mevcut oda binamız yetersiz kalmıştır

Antakya’nın birçok noktasında var olan otopark sorunundan maalesef üyelerimiz de son derece mağdur olmaktadır. Kısıtlı bir otopark alanına sahip odamız, üyelerimizin bu anlamda beklentilerini maalesef karşılayamamaktadır. 

Odamız yetersiz hizmet alanı ile yapılan günlük işlem potansiyelimizi karşılamakta da oldukça zorlanmaktadır.

ATSO olarak Üyelerimizin daha kaliteli ve daha rahat koşullarda hizmet alabilmesi için gerekli tüm koşulları, sağlamayı birer sorumluluk olarak algılamakta ve Hizmet kalitesini azaltan fiziki eksikliklerin giderilmesi noktasında tüm çalışmaları titizlikle sürdürmekteyiz.

Odaya işlem yapmak için gelen üyelerimizin  daha iyi şartlarda ve daha kaliteli hizmet alabilmesi için gerekli  “Yeni Hizmet Binası” için girişimlerimiz hızla devam etmektedir.

 

 

Hikmet ÇİNÇİN

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı