ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 7.5292
    • Euro Alış : 8.9232
    • Dolar Satış : 7.5593
    • Euro Satış : 8.9590DEPREM PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bilindiği üzere ilimiz birinci derece fay hattı kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple Odamız, Jeoloji Mühendisleri Odası, Hatay İnşaatçılar Derneği (İNDER) işbirliği ile 14.02.2020 Cuma günü Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde "Deprem Paneli" gerçekleştirildi. Panel Hatay'ın Depremselliği üzerine yoğun akademik çalışmalar yapmış İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Okan Tüysüz’ün sunumları ile yapılırken, panelde deprem konusunda katılımcılara önemli bilgiler verildi.

Üyelerimiz, Protokol Üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinden yoğun ilgi gören panel’in açılış konuşmasını Hatay İnder Başkanı Cemil Gündüz yaptı.

GÜNDÜZ; “HATAY’A DEPREMSEL DÖNÜŞÜM GEREKMEKTEDİR”

İnşaatçılar Derneği Başkanı Cemil Gündüz, “Dünya’da Çin’den sonra inşaatta ikinci büyük ekonomiye sahibiz. Ama maalesef durum böyleyken, inşaat yapı stoklarımız çok kötü durumda. Biz, dile getirmekten korktuğumuz bu deprem gerçeğini, bir depremde 3-5 gün hatırlayıp, unutuyor ve normal hayatımıza dönüyoruz. Bu gerçeğe birkaç madde ile bakmamız gerekir. Kentsel olarak Hatay’ımız sınıfta kalmıştır. Bize artık depremsel dönüşüm gerekmektedir. İnşaatlara müteahhitlerimiz ve satın alıcılar birer mimarı proje gibi bakmaktadırlar. Bu da depremde ne kadar zarar göreceğimizi bize gösteriyor. Yapı denetimler, proje hataları vb. sorumluluklar arttırılmalı ve cezalar yükseltilmelidir. Belediyelerdeki imar değişiklikleri, rant kavgaları bir an önce bitirilmeli ve imar tek kişiye bırakılmamalıdır” şeklinde konuşarak yerel yönetimlerin sorunlarına dikkat çekti.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, panelde yaptığı konuşmada “Binaların deprem kuşağına uygun bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Çinçin: “İnşaatların deprem kuşağına uygun yaratılması önemli ama sosyal donatı alanlarını ihmal edersek, imar planlarını ihmal edersek, Maalesef her depremde olduğu gibi bundan sonraki depremde de bedeller öderiz. Biz bunu engellemek için bütün belediyelere temsilciler gönderdik.” İfadesini kullandı.

6.8 şiddetindeki 24 Ocak Elazığ- Malatya depreminin ardından gözler Hatay’a yöneldi. 1.Derece fay hattı üzerinde bulunan ilimiz için biran önce harekete geçilmesinde fayda var.

"Depreme karşı hazırlık, toplumsal ve kamusal disiplini gerektirir" Depremin, bizleri hangi saatte yakalayacağı bilinmez. O yüzden her an hazır olmalıyız.

“DEPREM DÖNÜŞÜM İÇİN FIRSATA ÇEVRİLMELİ”

Depremin kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde yapılması açısından bir fırsata çevrilmesi gerektiği kanaatindeyim. Can kaybının yaşanmayacağı binaları yapmak için tüm inşaat firmalarına fırsat doğduğu aşikardır.

"DEPREM DEĞİL, İHMAL ÖLDÜRÜR"

"Dünyada doğal afetlerin yüzde 61'ini depremler oluşturuyor. Türkiye en etkin deprem kuşakları arasında bulunuyor. Ülkemizde nüfusun çok önemli bir kısmı, sanayimizin, enerji üretimimizin yine büyük bir kısmı deprem tehdidi olan bölgelerde yer alıyor. Bu nedenle depreme karşı alınacak önlemlerin anahtarı Bilim ve mühendisliktir. Şu gerçeği de dikkat çekmek istiyorum; depreme karşı hazırlık, toplumsal ve kamusal disiplini, toplumsal ve kamusal duyarlılığı gerektirir. Deprem konusunda bir kültür oluşmalı. Bilimin ve teknolojinin ilerlediği nokta ile depreme karşı alınan önlemlerin aynı derecede gelişmemiş olması toplumsal duyarlılığın bir sonucudur. Sağlam binayı yapmak da, sağlam şehirleri oluşturmak da toplumun duyarlılığına bağlıdır. Deprem konusunda istediğimiz kadar bilim ve mühendislik üretelim, toplumsal destek ve duyarlılık yoksa maalesef bir sonuç alamayız. Mühendislik hesapları yerine, bilim yerine el yordamı ve göz kararı ile bina yapıldığı sürece, şehirler inşa edildiği sürece maalesef acıları yaşamaya devam edeceğiz.

Hatay olarak, bölge olarak, ülke olarak deprem bölgesindeyiz. Yaşam alanları ve yeni alt merkezler mutlaka depreme dayanıklı zeminlerde yapılmalı. Konutlar mutlaka deprem standartlarına göre inşa edilmeli. Depremde canlarımıza mal olan çok katlı süslü mezarlar yerine, süslü tabutlar yerine sağlam binalar ve tesisler yapmalıyız. Millet olarak, deprem gibi tabii afetlerde nasıl kenetleniyorsak, nasıl yaralarımızı sarıyorsak, nasıl birlikteliğimizi sağlıyorsak, depreme hazırlanma konusunda da aynı toplumsal refleksi yakalayabilmeliyiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kongre Salonunda gerçekleşen Deprem Paneli’ne Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay İnşaatçılar Derneği Başkanı Cemil Gündüz, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya, Belen, İskenderun, Defne, Payas ve Samandağ Belediyelerinden temsilciler ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

 

Haber Görseli