• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917ATSO Coğrafi İşaretleri Koruma Seferberliği Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünleri ve değerleri geçmişten geleceğe uzanacak.

Tescil ettirenler ve üreticiler tescilli coğrafi işaretin denetim ve pazarlama konusunda bilgilendiriliyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun işbirliğiyle tüm yurdu kapsayan eğitim ve bilgilendirme çalışması Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Antakya’da başladı. Ottoman  Palace’de gerçekleşen ve 5-6 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan toplantıya TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, TOBB daire başkanları, bölge oda ve borsa başkalarının yanı sıra Prizren Belediyesi Meclis Başkanı Levent Buş ve  Hatay (Antakya), Kahramanmaraş, Osmaniye il  ve ilçe oda/borsalarının yanı sıra ürün üreticileri ve Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener, Ankara Patent Avukatı Ekin Karakuş Öcal ile MKÜ Öğretim Görevlisi Elif Ovalı katıldı.  

 

Konunun uzmanları bölgenin Türkiye’ye zenginlik katan coğrafi işaretlerin ve geleneksel ürünlerin korunması konusunda bilgilendirme yaptılar. Toplantıda Türkiye’nin yanı sıra Avrupa Birliği’nde de Coğrafi işaretin tescil işlem sürecinin yanı sıra  Türk ürünlerine Avrupa’da bazı ülkelerin sahip çıkmaya çalıştığını hatırlatan uzmanlar bu kapsamda tescil işleminin büyük önem taşıdığını anlattılar. Ürünün tescilinin özgün bir şekilde korunmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının da en önemli unsur olduğu dile getirildi. Coğrafi işaretlerin tanıtımı, yurt içi, tescil süreçleriyle  Avrupa Birliği nezdinde ki tescil süreç ve işlemleri, coğrafi işaretlerin üretim ve pazarlaması, tescil sahibi kuruluşların hak ve sorumlulukları dikkat çeken diğer konular oldu. Antakya’nın ardından 25 il bölgesinde düzenlenecek toplantılarda tüm Türkiye’deki üreticilere ulaşılması hedefleniyor.  

Programda ev sahibi olarak konuşan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin “ sizleri yöresel ürünler membası olan Antakya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak coğrafi ürünlere işaretlenmesini çok önemsiyoruz. Bu kapsamda 2007 yılında Hatay’ın ilk tescilli ürünü olan Antakya künefesinin coğrafi işaretini aldık. İhracatı hiç olmayan Antakya künefesinin bugün dondurulmuş bir şekilde bir çok ülkeye ihraç edilir hale gelmesinde ATSO’nun almış olduğu coğrafi işaret belgesinin katkısı yadsınamaz. Ayrıca ATSO olarak künefenin Avrupa başvurusu yapılmış ve Künefelik peynirin başvurusunu yapmış olacağız.   ATSO olarak künefeden sonra  Tuzlu  yoğurt ve Antakya Sürk peynirinin başvuru dosyaları tarafımızca yapılmış ve kısa bir süre sonra coğrafi işaret başvurusu gerçekleşecektir. Coğrafi işaretlenme toplantısını ilk olarak Antakya’da organize eden TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Reel sektör araştırma geliştirme Daire Başkanı Sayın Fatih Soysal’a teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Çinçin’den sonra sözü alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, coğrafi işaretlerin önemini geç fark ettiklerini belirterek, "Coğrafi işaretli ürünlerin Avrupa Birliğine tescili konusunda daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Coğrafi işaret sadece daha fazla kazancın kapısını açmıyor, bu, aynı zamanda ürüne ve emeğe de saygı anlamı taşıyor." dedi.​

Hatay'da, Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde, TOBB ile Türk Patent ve Marka Kurumunun iş birliğiyle, merkez Antakya ilçesindeki bir otelde "Coğrafi İşaretler Bilgilendirme Toplantısı" gerçekleştirildi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Karakuş, toplantıda yaptığı konuşmada, coğrafi işaret konusunun Türkiye ve Türk özel sektörü açısından önem taşıdığını vurguladı.

 Türkiye'de 3 binden fazla yöresel ürün olduğunu belirten Karakuş, şunları kaydetti:

 "Potansiyelimize rağmen coğrafi işaretlerin önemini geç fark ettik. Bu değerlerimizi ne kendi insanımızla ne de dünyayla buluşturabildik. Özellikle son 10 yılda bu alanda önemli mesafe kat ettik. Ülkemizde pek çok ürüne coğrafi işaret aldık. Bu konuda kamu kurumlarımızın bu işe öncelik vermesi etkili oldu. TOBB olarak da buna büyük destek verdik. Coğrafi işaret alınan ürünlerin büyük çoğunluğu yerel oda ve borsalarımız tarafından yapıldı. Coğrafi işaretli ürünlerin Avrupa Birliğine tescili konusunda daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Coğrafi işaret sadece daha fazla kazancın kapısını açmıyor, bu aynı zamanda ürüne ve emeğe de saygı anlamı taşıyor. Coğrafi işaret bir marka değeridir."

 

 

Daha sonra  toplantı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Kosova  Prizren İş Forumu arasında karşılıklı işbirliği antlaşması  imzalandı. İmza töreninin sonrasında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin tarafından konuşmacılara Antakya el yapımı ayna takdim edildi.

 Bu bilgilendirme ve eğitim toplantılarıyla Coğrafi işaretli ve geleneksel ürünlerin korunmasında duyarlılığın artırılması hedefleniyor. Büyük bir ilgi gören toplantı geniş bir katılımla yapıldı.

Toplantının ardından ikinci gün ise misafirlerle birlikte saha ziyaretleri kapsamında ziyaretler yapıldı. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Melek ve ortaklarının  Suriye’ye sıfır noktasında kurmuş olduğu Zeytinyağı Tesisini ve ardından da ATSO Komite Başkanımız Mehmet Zafer Türkoğlu’nun Ayakkabı İmalathanesi’ni gezdiler.