• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917ATSO’DA, Ayakkabı Sektörü İçin Önemli İmza

Türkiye’de Ayakkabıcılık sektöründe önemli bir yere sahip olan ve erkek ayakkabı gereksiniminin %35’ine yakın kısmını sağlayan Hatay’da çok önemli bir işbirliğinin temelleri atılıyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının teknik desteği ve Japonya Hükümetinden sağlanan finansal kaynak ile “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi”ni (Proje) yürütmektedir. Proje, İstihdam Edilebilirlik ve Geçim İmkânları bileşeni kapsamında tarım, sanayi ve hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki eğitim ve yetkinlik geliştirme programlarının sunulması, geçim imkânları için yerel değer zincirlerini, yerel üretim ekosistemlerini ve altyapılarının geliştirmesi yoluyla Suriye’li nüfusun ve ev sahibi toplumların farklı kesimlerinin istihdam edilebilirliğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yerel paydaşlarla ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler ışığında Antakya’da ayakkabıcılık sektörünün çok önemli bir yer tuttuğu ve ayakkabıcılık sektörü değer zinciri içerisinde önemli bir yer tutan, ciddi ve ivedi bir şekilde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli sayacı elemanı yetiştirilmesi üzerine kurumsal kapasitenin arttırılması, mesleki eğitim verilmesi, nitelikli işgücüne ve istihdama katkı sağlanması için Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay Ayakkabıcılar Odası ile işbirliğine gidilmektedir.

 

Bu işbirliği çerçevesinde, Antakya’da Ayakkabıcılık Sektörüne Sayacı Yetiştirilmesi Pilot Projesi” Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay Ayakkabıcılar Odası ile işbirliği içerisinde tasarlanmış ve bugün protokol imzalanması aşamasına gelinmiştir. Pilot projenin toplam tutarı yaklaşık olarak 750.000 TL dir. Pilot proje; kurumsal altyapının güçlendirilmesi, teknik destek ve istihdam oluşturma olmak üzere üç ana eksende ve bütüncül bir çerçevede modellenmiştir. Proje kapsamında, Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan ayakkabı ve sayacılık atölyesinin altyapısının ve kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan bir kısım makine-ekipman ve sarf malzemesinin alınması, Meslek Lisesi ve sektörde görev alan eğitmenlerce 40 kursiyere teorik, pratik ve işbaşı eğitimi de kapsayan sayacılık eğitimi verilmesi ve bu eğitimi alan ve başarılı bulunan kursiyerlerden en az yarısının ayakkabıcılık sektöründe istihdam edilmesi planlanmaktadır. Sayacılık kursu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan Sayacı Modüler Programı’nda belirtilen kriterler çerçevesinde verilecek ve başarılı olan kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilecektir. Bu kapsamda odamızda 17.08.2017 tarihinde protokol imzalanmıştır.

 

Protokolü İmzalayanlar

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı adına Mehmet Açıkgöz

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kılınç

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral

Haber Görseli