• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917ATSO’dan Gıda Fuarına Çıkarma

20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında CNR EXPO'da yapılan Gıda Fuarı'na firmalarımız ile çıkarma yaptık. Dünya devlerinin buluşmasına sahne olan CNR Food İstanbul’un açılışına Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ceyda EREM, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Zekeriya METE, Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Sayın Melih ŞAHİNÖZ’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Fuarın açılış konuşmasını yapan T.C Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ "3 sektörün bir araya gelerek oluşturduğu bu fuar çok büyük bir sinerji oluşturuyor. Fuarların sürekli olması çok önemli. Gıdada ithalat yüzde 14. 9 oranında arttı. Bu şunu gösteriyor gıda alanında çok iş çok ekmek var. Yılın ilk 6 aylık bölümüne baktığımızda Türkiye olarak gerçekten başarılı bir performans yakaladık. 2017 yılının başında Türkiye güçlü bir başlangıç yaptı ve baktığınızda 5.2 oranında ki büyümeyi yakaladı 2. çeyrekte 5.1 3. çeyrekte yüzde 7’nin üzerine çıkacağız. Türkiye sizlerle büyüyecek. Getirdiğimiz önemli teşviklerle ambalaj sektörüne önemli bir alan açmaya çalışıyoruz. Geçen yıl katıldığımız açılışlardan hatırlıyorum. Ceyda Hanım yabancı gelmiyor ilgi alaka yok diyordu. Bugün çok şükür görüyorum ki yabancı ilgisi çok fazla. İstikrar ve güvenilirliğimizi koruduğumuz sürece biz sizi dünya ile rekabet edebilir seviyeye getirdiğimiz sürece İstanbul’un dünya markası olmamız için bir neden yok. Paris, Münih, Berlin, Dubai neyse İstanbul’da odur." sözleriyle sektöre verdiği önemi vurguladı.

ATSO-DOĞAKA işbirliğiyle yapılan fuarda firmalarımızın markalaşma konusunda çok yol kat ettiklerini gördük. Gıda sektöründeki firmalarımızın fuarda sundukları ürünlerin büyük ilgi görmesi ve firmalarımızın ürünlerini uluslararası platformda tanıtmaları bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Başta işbirliği içinde olduğumuz DOĞAKA'ya ve katılım sağlayan firmalarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Hatay ilimizden 7, Kahramanmaraş’tan 5 ve Osmaniye’den 1 üretici firma olmak üzere toplamda 13 firmanın katılımlarıyla, gıda sektöründe bölgesel kalkınmaya destek verilmesine yönelik ticari görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yöresel ürünlerden, ambalaja, dondurmadan yer fıstığına bölgemizde üretilen pek çok ürünümüz fuar günleri süresince firmalarımız stantlarında tanıtılmış, yerli ve yabancı ziyaretçilerle ticari görüşmeler gerçekleştirilmiştir.Haber Görseli