• DÖVİZ KURLARI
  • Dolar Alış : 5.3417
  • Euro Alış : 6.0674
  • Dolar Satış : 5.3631
  • Euro Satış : 6.0917Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Hatay’da

Bir dizi programa katılmak üzere ilimize teşrif eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci, 28 Eylül 2017 Perşembe günü saat 11.30’da Hatay’a geldi. Proğram kapsamında ilk olarak Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti

 

Valilik ziyaretinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci, Hatay Valisi Erdal Ata, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve beraberindeki heyet tarihi Uzun Çarşı’yı ziyaret ettiler. Çarşı içerisinde bulunan esnaflara misafir olarak onların sorun ve taleplerini dinleyen Bakan Tüfenkci çarşıdaki ticari hayatın nabzını tuttu. Uzun Çarşı ziyaretinden sonra ise Bakan Tüfenkci, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.

 

Toplantıda Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz ve kısa birer konuşma gerçekleştirerek esnaf ve sanatkârlarımızın sorun ve taleplerini dile getirdiler.

 

Çinçin, Esnaf ve sanatkarlar toplum hayatının bir parçası, ülkenin iktisadi ve sosyal yapısının omurgasıdır. Toplumsal yapının dinamiğini oluşturan, sosyal dengenin güvencesi olan "Esnaf ve sanatkarlarımız, gelenekleriyle, ahlakıyla, disipliniyle en önemlisi de dayanışmasıyla medeniyetimizin gelişmesinde ve ileri taşınmasında hayati bir rol oynamaktadır.

Gerek ulusal, gerekse küresel boyutta yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişmeler, alışveriş kültürü ve tüketici alışkanlıklarındaki dönüşümlerin, esnaf ve sanatkarların varlığını sürdürebilmesini her geçen gün daha da güçleştirmektedir. "Esnaf ve sanatkarlarımızı, yaşanan bu süreçte yalnız bırakılmayacak kadar önemli görmekteyiz.

 

 ’Güçlü esnaf, güçlü ekonominin teminatıdır’

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme toplantısı düzenlenmesine vesile olan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ’ye teşekkürü bir borç bilirim.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını 10 yıldır yürütmekteyim. Her meslek kolundan üyelerimizin yıllardır sorunlarını dinleyerek çözüm yolu bulmayı kendimize adet edindik. Ancak son zamanlarda yaşamış olduğumuz sıkıntıların bazılarını sayın bakanımız ile paylaşmaktan mutluluk duyacağım diyerek aşağıdaki konu başlıkları ile ilgili bir dosya sundu.

 

 

 

 • NAKLİYE VE RO-RO TAŞIMACILIĞI SORUNLARI
 • YAYLADAĞI SINIR KAPISI
 • KOSGEB HATAY MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN; DOĞU AKDENİZ ABİGEM EĞİTİM HİZMETLERİ A.Ş’YE KARŞI ALDIĞI YASAKLAMA KARARI
 • HATAY KİTAPÇILAR VE KIRTASİYECİLERİN MAĞDURİYETLERİ 
 • HATAY MİT DAİRE BAŞKANLIĞI BİNASI’NIN  ÖZEL GÜVENLİK ALANI 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci ise esnaflarımızın dertlerine ortak olup neler yapılabilir, çözüm önerileri nelerdir bunları konuşmak üzere bu toplantıya katıldığını dile getirdi. Tüfenkci konuşmasının devamında ‘’Hatay bizim için önemli. Çok değil 5-6 yıl sonra çok farklı bir Hatay göreceğiz. Hatay ile ilgili sorunları biliyoruz ve bunlar gerçekten çözülmesi gereken sorunlar. Biz özellikle esnafımızın kalkınmasını istiyoruz. Esnafımız bu milletin ve ekonominin omurgasıdır. Biz çalışmalarımızda adımlarımızı ona göre atıyoruz. Esnafımızı büyütelim istiyoruz. Esnafımızı tüccar yapalım, tüccarımızı sanayici yapalım, sanayicimizi büyütüp ihracatçı yapalım istiyoruz.’’ dedi.

 

Ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’na giden Bakan Tüfenkci sınırda yapılan çalışmaları yerinde inceledi. İnceleme gezisinin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci, ‘’Ülkemizin Suriye’ye açılan sınır kapılarından ikisi Hatay’da. Birisi Cilvegözü diğeri de Yayladağı’ndaki kapımız. Bu kapıların işlerliğini arttırmak için neler yapılabilir, hangi eksiklikler var yerinde görebilmek için bugün Sayın Valimizle ve milletvekillerimizle buraya geldik. Burada bildiğiniz gibi Suriye’deki gelişmelere paralel olarak güvenlik nedeniyle gümrük hizmetlerini yavaşlatmıştık. Bazı kalemlerde de durdurmuştuk. Şimdi yeniden bir değerlendirme imkânımız oldu. Bu değerlendirme neticesini Ankara’ya gittiğimizde bakan arkadaşlarımızla, Sayın Başbakanımızla paylaşıp neler yapabiliriz, yeni adımlar atabilir miyiz bunları konuşacağız. Cilvegözü’nün özellikle Türkiye’nin ihracatındaki, Hatay’ın ve bölge ekonomisindeki rolünü düşündüğümüzde burada birkaç adım atılması gerektiğini görüyoruz. Bu adımları da atacağız.’’ dedi.

 

Bakan Tüfenkci Cilvegözü ziyaretinin ardından ilimizden ayrıldı.

Haber Görseli