• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ATSO’nun Projelerinin Açılışı ve Ziyaretleri İçin Antakya’da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 21.10.2017 tarihinde Hatay’a bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretler kapsamında  Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın projeleri olan Ahşap Kurutma Fırını Açılışını ve Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi tesislerimizi ziyaret etti.

Ziyarette konuşan ATSO Başkanımız Hikmet Çinçin, “Antakya deyince akla ilk gelen şey o güzel yemeklerimiz ve tatlılarımız ile kültürel zenginliklerimiz olur. Bunlarla elbette gurur duyuyoruz.

Ancak bugün burada sizlerle buluşmamızın nedeni uzun bir emeğin sonucu olarak Antakya Mobilya sektörü için ortaya çıkarttığımız  iki büyük projemiz.

Türkiye’de “mobilyacılık sektörü”nden bahsedildiğinde bugüne kadar Antakya Mobilyası’nın adının pek de geçmediğini biliyoruz.

Oysa Odamız, 8 Nisan 1939 tarihinde daha Hatay Devleti döneminde kurulduğunda, mobilyacılık 7 meslek grubundan biriydi. Bugün ise Odamıza bağlı 20 meslek grubu arasındaki en faal sektörlerin başında gelmektedir.

Öyle ki 1960’lı yıllarda örgütlenen mobilyacılarımız, 1990’lı yıllarda Küçük Sanayi Sitesi’ni kurdu. Yakında da Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi hizmete girecek. Bugüne değin uzanan bu çabaların ana hedefi; tarihsel derinliği olan Antakya Mobilyacılığını, dünya markası yapmaktır.

Mobilya imalatçılarımızın, hammadde konusunda da rekabet güçlerini arttırmak amacından hareketle, bugün açılışını yapmakta olduğumuz Ahşap Kurutma Fırını projesini hayata geçirdik.

Ahşap Kurutma Fırını Tesisi, Odamızın başarılı AB Projelerinden biri olan ABİGEM kapsamında gerçekleştirilen ve ilimizde faaliyet gösteren mobilya üreticilerinin daha kaliteli hammadde temini ihtiyacına hizmet edecek olan, ilimizde de yoğun talebi bulunan önemli bir tesistir.

Özellikle ihracat yapan mobilya üreticileri için, kullanılan ahşap hammaddesinin nem oranı, ürünün kalitesini ve dayanıklılığını doğrudan etkileyen oldukça önemli bir faktördür. Bu bağlamda, Ahşap Kurutma Tesisi ile,  mobilya üreticilerimiz, ahşap kurutma tesisine getirecekleri %50-55 oranında nem bulunan ahşap kerestelerini, ortalama 15 gün süren bir kurutma işlemi sonucunda %10-12 oranında neme sahip kaliteli bir hammadde olarak teslim alabileceklerdir.

Bu sayede; ilimize çok uzak bölgelerde yapılan kurutma işlemi zorunluluğu ile mobilyacılarımızın hammadde kurutmasından kaynaklı hem zaman kaybını hem de stok maliyetleri ortadan kalkacaktır.

Ahşap Kurutma Fırını tesisimiz 100 bin Avroluk AB desteği ve yaklaşık 250 bin TL’lik Antakya Sanayi ve Ticaret Odası eş finansmanı ile hayata geçirilmiştir.

Tesis, 2 adet 60 m3’lük fırın ve 1 adet 30 m3’lük kurutma fırınıyla, 150 m3 aylık olmak üzere yıllık 3600 m 3 kurutma kapasitesine sahiptir.

Kurutma Tesisi, 3 personel ile 7 aydan günümüze kadar 850 m 3  ahşap kurutmayla %40 kapasiteye ulaşmıştır.

Ahşap Kurutma Fırını, daha randımanlı ve kaliteli hizmet verme hedefiyle, günümüzde, Antakya Mobilyası Ortak Üretim Tesisimiz tarafından kiralanarak, faaliyetlerine devam etmektedir.

Ahşap Kurutma Fırınının kurulumu sırasında, elektrik  ve forklift temini konularında bizlere destek veren Dinç Plastik firması sahipleri Sayın Yahya Dinç ve Sayın Kerem Perdi ile Eroğlu Mobilya firması sahibi Sayın Cabir Eroğlu’na,

Kurutma fırınımızı benimseyerek, destek vermek adına ilk sipariş veren mobilya firmamız Berat Mobilya firmasının sahibi Sayın Tahir Aslan beyfendilere huzurlarınızda teşekkür ederiz.

Sözlerimi sonlandırırken, çalışmaları ve değerli katkılarından dolayı Başta Tesis Müdürümüz Mehmet Ali Kanlı olmak üzere, Ahşap Kurutma Fırını projelerimizde çalışan tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.

Bildiğiniz gibi dünyada ve Türkiye’de mobilya sektöründe hızlı bir küreselleşme süreci yaşanıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre son on yılda dünya ticaretinin yıllık yaklaşık %1’ini mobilya ticareti oluşturmaktadır.

2013 yılında 450 milyar dolar olan dünya mobilya pazarının ticaret hacminin, 2050 yılına gelindiğinde 1 trilyon doları geçeceği tahmin edilmektedir.

Mobilya üretiminde Çin başı çekerek, son beş yıldır da sektöre yön vermektedir. Bütün dünyada üretilen mobilyanın % 37’si sadece Çin’den ihraç edilmekte,  Çin’in ardından %8 ile Almanya, %6 ile İtalya ve % 5 ile Amerika gelmektedir. 

Türkiye ise ihracat anlamında %1,2’lik bir orana sahip ve bu oranla mobilya ihraç eden ülkeler arasında 19. sırada yer almaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan projeksiyona göre, 2023‘te mobilya sektöründeki üretimimizin 25 milyar doları, mobilya ihracatımızın ise 10 milyar doları bulacağı tahmin edilmektedir.

2023 ekonomik hedeflerinin ivme noktalarından biri olarak görülen mobilya sektörünün hedeflenen bu rakamlara ulaşması için, ülke çapında bir yenilenme hareketi gerektiği açıkça ortada…

Biz de Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bahsetmiş olduğum tüm bu ekonomik hedeflerle uyumlu olarak, Antakya Mobilyacılığının tarihi, kültürel ve coğrafi avantajlarını bir adım öteye taşımak, Antakyalı Mobilyacılarımızın üretim, teknoloji, tasarım ve pazarlama yetkinliklerini artırarak bir dünya markası haline getirebilmek için yeni projelerle mobilyacılarımızı desteklemeye karar verdik.

En önemli adımı 2011 yılında Avrupa Birliği ve  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş finansmanı ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı’na dahil olarak gerçekleştirdik.

Bu program kapsamında 2015 yılında başlayan, Orjinal adı “Hand-Made in Hatay” olan Antakya Mobilyacılığını Geliştirme (Anmogep) Projemizi 7,7 Milyon Avro ile hayata geçirdik.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yararlanıcı olarak yer aldığı projenin diğer ortakları arasında Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası bulunuyor.

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme (Anmogep) Projemizin ilk hedefi bölgedeki mevcut işletmelerin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmak için fiziki altyapının iyileştirilmesi idi. Buna ilaveten bölgedeki yeni işletmelerin sayısını artırmak için nitelikli bir iş ortamı yaratmak ve bölgedeki mobilya üreticisi KOBİ’ler ve ahşap işleri alanında faaliyet gösteren esnaf için destekleyici bir çevrenin yaratılması yolu ile toplam istihdama katkıda bulunmak da diğer hedeflerimizdendi.

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme (Anmogep) Projemiz kapsamında ilk olarak 4295 m2 alan üzerinde kurulu bir Ortak Üretim Tesisinin inşaatını hayata geçirdik.

Tesis ileri teknolijiye sahip 20 adet makina ve üretim ekipmanları ile bölgedeki Kobi’lerin kaliteli üretim standardını yakalayarak rekabet güçlerini artıracak ve el yapımı mobilya üreticilerine üretimlerini hızlandırma ve geliştirme imkanı sunacaktır. Ortak Üretim Tesisimizin resmi açılışını Kasım 2017’de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme (Anmogep) Projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli atılım da Markalaşma çalışmaları kapsamında oldu. Bu hedefin ilk adımı olarak öncelikle Antakya Mobilyası Markası için Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından biri olan Leo Burnett firması ile bir logo ve kurumsal kimlik çalışması gerçekleştirdik. Markalaşma çalışmaları kapsamında ayrıca Antakya’nın tüm tarihi ve turistik mekanlarını inceleyerek bölgemizde bulunan 300 den fazla motifi tespit ettik. Bu motifler endüstriyel tasarımcılar tarafından yeniden yorumlandı. Bu doğrultuda “Antakya Mobilyası” markası için toplam 63 parçadan oluşan 15 yeni koleksiyon tasarlandı ve üretildi. Yeni tasarımlar Ocak 2017’de İstanbul’da gerçekleşen IMOB fuarında tüketiciyle buluşturuldu.

Antakya mobilyası deneyimini ve dil avantajı kullanarak Suudi Arabistan, Dubai, Katar ve Kuveyt gibi ülkelerde pazar bulabilmekte. Bu ülkeler için de Türkiye ve Antakya hem tasarım, hem de lojistik bakımından daha avantajlıdır. Klasik tasarımlar ise Rus ve Ortadoğu’nun ihtişamı sevmesi sayesinde yeniden canlanmıştır. Antakya mobilyası bu pazarlarda da kolayca yer bulmaktadır.

Antakya’ya özgün tasarımların teknoloji ile birleşmesi ve ortak bir marka çatısı altında toplanması Antakya mobilyasının değerini mutlaka artıracaktır. Bunun hemen olmayacağını elbette biliyoruz. Ancak uzun vadede başarıyı yakalayacağımıza eminim. 

Projemizin başta yazımı olmak üzere, projenin başarıyla yürütülmesine katkı veren tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.

ABİGEM Pencere Proje Kapsamında Antakya Küçük Sanayi Sitesi’nde yapılan Ahşap Kurutma Fırını’nın açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bugün Hatay’a yeni bir eser kazandırmanın sevinci içindeyiz. Açılışını yaptığımız Ahşap Kurutma Fırını, ABİGEM kapsamında, Oda camiamızın hayata geçirdiği bir proje. İş dünyamızın ihtiyacını görüp, buna çözüm üretme işi yani esasında güzel bir bir vizyon işi” dedi.​

Artık mobilya üreticilerinin, ahşap kurutma işlemini 5-6 ayda değil maksimum 1 ayda tamamlayabileceğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Uzak yerlere gitmeye, güneşin altında kurutma yapmaya gerek kalmayacak. Bölgenin önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak. Bu tesis ayrıca, özellikle ihracat yapacak mobilya üreticilerimizin stok maliyetlerini de düşürecek” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de toplam 19 tane AB – Türkiye İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) olduğunu, her birinin kendi bölgesindeki ekonomiye katkı sağladığını, proje hazırlanması ve ihracat yapmaya yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti sunulduğunu söyledi.

“İşinizi büyütmenize destek oluyoruz” diyen TOBB Başkanı, “Hatay’daki Doğu Akdeniz ABİGEM, bu kapsamada pek çok başarı hikayesinin yazılmasına yardımcı oldu. Çarpıcı tek bir örnek vereyim. 5 nesildir Antakya’da faaliyet gösteren Teofarm diye bir firma vardı. Önceden sadece fason üretim yapıyordu. Hatay ABİGEM ile birlikte oturdular, çalıştılar. Şimdi kendi markasıyla iş yapıyor. Cirosu, çalıştırdığı personel sayısı, sattığı ürün çeşidi katlanarak arttı” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, ABİGEM ile küçük işletmelerin ölçeklerini büyüttüğünü, rekabet güçlerini artırdığını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu törenin ardından Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi’ni ve ABİGEM ofisini ziyaret etti.

Burada Hisarcıklıoğlu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin’den ortak üretim merkezi ve hizmetlerine ilişkin bilgi aldı.