• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu İl ve İlçe Müşterek Toplantısnda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu 21.10.2017 İlimizi ziyaretleri kapsamında gerçekleştirmiş olduğu açılış ve toplantıların ardından Savon Otel’de yapılan Hatay il ve ilçeleri Oda/Borsaları müşterek toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan ATSO Başkanımız Hikmet Çinçin,  “Hatay ilinin ekonomik hayatına hakim sektörler; ticaret, tarım, sanayi, ulaştırma (nakliyecilik)  ve inşaat sanayidir. Hatay ilinde demir-çelik mamulleri, otomobil filtresi, tarım araç ve gereçleri ve tarımsal ürünler başta olmak üzere yaş sebze ve meyve ile narenciye üretim ve ihracatı yoğun olarak yapılmaktadır.

 

MOBİLYA SEKTÖRÜ:

Antakya’da ağaç işleri sektöründe üretim yapan yaklaşık 1500 firma bulunmaktadır. Bu firmalar, büyük ölçüde, el emeğinin ağırlıkta olduğu ve ustalık gerektiren işler yapmaktadırlar. TİM verilerine göre sektörde, 2016 yılında Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri faslında 58 milyon $ lık ihracat gerçekleşmiştir. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak,bölgede KOBİ ağırlıklı sürdürülen mobilyacılık sektörünün üretim kalitesi ve kapasitesini geliştirmek, uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak, yeni tasarımlar geliştirmek ve markalaşmak amacıyla Rekabetçi Sektörler Programından yararlanarak önemli bir projeye imza attık.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası ortaklığında hayata geçirilen "Antakya Mobilyacılığının Geliştirilmesi Projesini (Hand Made in Hatay), 7.7 milyon avro yatırımla gerçekleştiriyoruz.

 

Proje kapsamında kurulan ortak mobilya üretim tesisi, ileri teknoloji makine ve üretim ekipmanları ile el yapımı mobilya üreticilerine üretim hizmeti sunarak onlara üretimlerini geliştirme ve bunun yanı sıra teknik ve idari alanlarda  eğitim alma fırsatı sunulacaktır. Tesisin hayata geçmesiyle birlikte, bölgedeki KOBİ'lerin kaliteli üretim standardını yakalayarak, rekabet güçlerini arttırmalarını hedefliyoruz.

 

ABİGEM Pencere Proje  kapsamında gerçekleştirilen Mobilya Ahşap Kurutma Tesisi Projemiz, ilimizdeki mobilya üreticilerinin stok maliyetlerini  azaltarak, daha kaliteli hammadde temini ihtiyacına hizmet edecektir.

 

 

İHRACAT VE SINIR KAPILARI

Hatay, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı, dünya üretim ve tüketim üsleri arasında geçiş noktasıdır. Hatay, taşımacılık sektöründe Türkiye’nin İstanbul’dan sonra 2. büyük filosuyla 8.723 TIR (çekici) sosyo-ekonomik yapıda ulaştırma sektörünün ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Uluslar arası ve yurtiçi ticari eşya taşımacılığı yapan 2016 yılı sonu itibariyle 267 firma bulunmaktadır. Türkiye’de C2 belgeli firmaların %12’si Hatay da bulunmaktadır.

 

TİM verilerine göre Hatay ili ihracatta 2016 yılının ilk 9 ayı ile bu yılın aynı dönemine  oranla % 42 lik bir artış yakalamış durumdayız. Eylül 2016 da ihracatımız 1.172 milyon $ iken Eylül 2017 dönemini  1.673 milyon dolar ile kapatmış bulunmaktayız.

 

Hatay'ı Suriye'ye ve dolayısıyla Ortadoğu'ya bağlayan sınır kapılarının kapanmasıyla, başta ticaret, ihracat, nakliye ve turizm sektörlerimiz sekteye uğramıştır. Bu nedenle bugün itibarıyla, transit geçişlere kapalı olan Cilvegözü sınır kapımızın , transit TIR geçişlerine açılmasıyla nakliyecilerimiz açısından maliyet düşecektir. Bu sınır kapımızla beraber, günümüzde transit geçişlere kapalı olan ve alternatif olabilecek bir diğer sınır kapımız olan Yayladağı Sınır Kapımızın da güvenlik önlemlerinin artırılıp ve denetimlerin yapılması şartıyla, kapasitesinin arttırılarak, transit TIR geçişlerine açılması, büyük önem arz etmektedir.

 

2015 ve 2016 yıllarında 2 milyar doların altına düşen ihracat rakamımızın 2017 yılı sonu itibariyle  hem Cilvegözü sınır kapımızın da  açılması ile tekrar  canlanacağı ve 2 milyar doların üstüne çıkacağı kanaatindeyiz.

 

TEŞVİK

 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre geçici koruma altına alınan Suriyeli yabancıların illere göre dağılımında Hatay , İstanbul ve Şanlıurfa’dan sonra 3. sırada; nüfusa oran açısından da Kilis’ten sonra 2. sırada yer almaktadır. İller düzeyinde en son açıklanan 2014 yılı verilerine göre Hatay ili Türkiye genelinde 55’inci sırada yer almaktadır. Suriye savaşının başladığı 2011 yılı ile 2014 yılı kişi başı gelirde Hatay ili Türkiye genelinde 51. sıradan 55. sıraya gerilemiştir.

 

TÜİK Hatay’ın ihracat rakamlarında 2004-2011 yılları arasında sürekli bir artışla (654.914.000 $ dan 2.050.554.653 $’a) % 213 artış göstermesine rağmen Suriye kriziyle birlikte yıllar itibariyle azalarak 2016 yılında % 14,9 azalış göstermiştir.

 

Geçim kaynağı olarak önemli bir yeri olan Tarım sektöründe çiftçi sayısı 2008 yılından 2016 yılına 39.619 dan 18.349 a, %53,7 oranında azalma göstermiştir. Bu rakam iş gücü piyasasında bir değişimin gerçekleştiğini göstermektedir.

 

TÜİK’in İl düzeyinde açıkladığı en güncel iş istatistiği 2013 yılına ait buna göre; işgücüne katılım oranlarında Hatay Türkiye genelinde en düşük 13. sıradaki il olmuştur. İşsizlik rakamlarına göre ise 11. sırada yer almıştır. Fakat Suriye savaşından benzer şekilde etkilenmiş olan iller kapsamında düzenlenecek bu sorunlara özgü bir teşvik veya destek programının geliştirilip uygulanması kısa vadede daha hızlı sonuçlar verecektir. Ayrıca, bugünlerde sınır ötesinde yaşanan jeopolitik gelişmelerden kaynaklı sorunların bölgemiz pazarında hissedileceği  aşikardır.

 

Bu tablodan hareketle Hatay ilinin 4. Teşvik bölgesinden 5. Teşvik bölgesine alınması tartışmasız genel anlamda orta vadede olumlu sonuçlar doğuracaktır.

 

SURİYELİ MİSAFİRLER   

 

Hatay ilinin başta Suriye olmak üzere Orta Doğu ülkeleri ile kültürel etkileşimi ve akrabalık ilişkileri, uluslararası bir etkileşim oluşturmaktadır. Bu durum son yıllarda Suriye’de yaşanan siyasi krizin etkisi ile başka bir boyut kazanmıştır. Savaş ve zulüm, insanların göç etmesinin en büyük iki nedenidir. Akademik çevrelerce Dünyada 2. Dünya savaşından sonra en büyük insanlık dramı Suriye’de  yaşanmıştır.

 

Günümüz itibarıyla Hatay’da 480.000 civarında Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve İnsani Yardım Dernekleri ortaklığında,  Suriyeli mülteciler konusunda; İlimizde algının düzeltilmesi,  Suriyeli mültecilerin mesleki eğitime tabi tutulmaları, yerel halk ile dayanışma ve diyalog kurmasına aracılık etmek amacıyla birçok projeler gerçekleştirmekteyiz.

 

COĞRAFİ İŞARETLEME

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizin yöresel ürünlerini koruma altına almak ve bu ürünlerin üretim süreçlerinde belirli kalite standartlarını sağlamak üzere coğrafi işaretleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir ve gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Bugüne kadar Antakya Künefesi’nin mahreç işareti alınmış olup TOBB ve TSE ile coğrafi işaret denetim çalışması ilk kez gerçekleştirilmiştir ve bu seneden itibaren her sene denetlemeler tekrarlanacaktır. Aynı zamanda Antakya Künefesi’nin uluslararası coğrafi işaretinin alınması için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Antakya Sürkü’nün mahreç işareti alınmıştır ve coğrafi işaretlenme süreci tamamlanmıştır. Antakya Tuzlu Yoğurdu’nun mahreç işaretinin alınmasına yönelik olarak çalışmalar devam etmektedir.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Hatay’ın tarih, kültür, medeniyet ve turizm şehri olduğunu söyledi.​

Hatay’ın, Mevlana gibi düşünüp, Yunus gibi anlayan insanların kardeşçe yaşadığı bir hoşgörü şehri olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Cemil Meriç gibi düşünce hayatımıza damga vurmuş bir münevveri ülkemize kazandırmış bir şehir. 8.500 yıllık tarihiyle dünyanın en eski yerleşim alanlarından birisi. Her yüzyıl ve her medeniyet burada bir iz bırakmış. Bu anlamda eşsiz lezzetleri, kültürleri, Anadolu’nun ve dünyanın ilklerini de bünyesinde barındırıyor. Anadolu’nun ilk camisi, Habib-i Neccar Camisi burada. Kurtuluş Caddesi’nde camii, sinagog ve kilise yer alıyor. İşte Hatay böyle bir şehir, dinler arası kardeşliğin simge şehri” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, bu kardeşliği Antakya Medeniyetler Korosu’nu kurarak,  müzikte de gösterdiklerini ifade etti.

 

İnsanlığın ilk mağara müzesinin Hatay’da olduğunu anımsatan TOBB Başkanı, “Hatay Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük 2. Mozaik koleksiyonuna sahip. Kısacası Hatay, her yanı tarih ve tabiat hazinesiyle dolu modern bir şehir. EXPO’nun “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla 2021’de Hatay’da yapılacak olması da bölge için büyük bir şans. Expo’nun Türkiye’ye ikinci kez kazandırılmasında emeği geçenleri kutluyor ve teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Hatay’ın 600’ün üzerinde yemek çeşidiyle Türk, Arap ve Fransız mutfaklarını barındırdığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, dünyanın en uzun ikinci kumsalının Samandağ’da bulunduğunu, Arsuz’un da önemli bir turizm merkezi olduğunu söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, Hatay’ın aynı zamanda tarım, sanayi, lojistik ve eğitim şehride olduğuna değinerek şunları kaydetti: “Amik Ovası gibi bereketli topraklarınızda narenciye, turunçgiller, zeytin, yerfıstığı, buğday, pamuk gibi çok çeşitli ürünler yetişiyor. İskenderun Limanı Türkiye’nin en büyük 4. Limanı. Körfez ülkeleriyle Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu arasındaki ticarette önemli bir konuma sahip. Bu bölgelerimizle dünyayı bağlıyor. Demir-Çelik kapasitesi olarak Türkiye’de ilk sırada yer alıyorsunuz. Ülkemizin yassı ve uzun ürün üretebilen tek entegre yassı çelik üretimi burada yapılıyor.

 

Hatay, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük 2. nakliye filosuna sahip muhteşem bir lojistik kenti. Rüzgar enerjisinde bir cazibe merkezi. 2 üniversitemiz var. Eğitim şehri olma yolunda ilerliyoruz. Gördüğünüz gibi Hatay çok yönlü ve rekabet gücü yüksek bir şehir”.

 

“Hatay’ı bugünlere getiren herkesten Allah razı olsun” diyen Hisarcıklıoğlu, “Bu vesileyle Hatay’ın anavatana katılmasında çok büyük emekleri olan devlet büyüğümüz Tayfur Sökmen’i de saygıyla ve rahmetle anmak istiyorum” dedi.

 

Ev sahipliği yapan,  Antakya Oda ve Borsasına da teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Hikmet Başkanı ve Mehmet Ali Başkanı kutluyorum. Hatay’daki Odaların ve Borsaların birlik ve beraberliğini ben tüm Türkiye’ye örnek gösteriyorum. Burada bizlerin gurur duyması gereken bir konu daha var. Antakya TSO ve TB akredite. Hatay’daki Oda-Borsa başkanlarımla Ankara’da ve TOBB’da yakın çalışıyoruz. Onların tecrübelerinden faydalanıyoruz. Hatay’ı Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyorlar. TOBB’un bugün geldiği noktada Hatay’ın payı büyüktür. Hatay’daki Oda-Borsalarım Hatay’ın gelişmesi ve zenginleşmesi için ellerini taşın altına koyuyor, çalışıyorlar. Bende buna bizzat Ankara’da şahidim” şeklinde konuştu.

 

Oda ve Borsaların, üyelerinin nabzını en iyi şekilde tutarak, sıkıntıları tespit ettiğini, sonra da hep birlikte bunlara çözüm aradıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Mesela, Hatay’a özel teşvikler istiyoruz. Çünkü Suriyeli kardeşlerimizi misafir etmede en büyük yük sizlerin omuzlarında. Dörtyol-Hassa tünelinin da bir an önce bitirilmesini bekliyoruz. Bu tünel bitince Hatay; Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun denize açılan kapısı olacak. Hatay bunları fazlasıyla hak ediyor, çünkü ülkemiz ekonomisinin lokomotif şehirlerinden biri” dedi.

 

Haber Görseli