• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917Hatay 2. Mobilya Fuarı Kapılarını Açtı

Hatay 2. Mobilya Fuarı 58 firmanın katılımıyla 10 Kasım 2017 tarihinde ziyaretçilere kapılarını açtı.

Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il temsilcileri,  ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda firma yetkilisi katıldı.

Elka Fuarcılık Genel Müdürü Bülent Yamaç’ın hoş geldiniz konuşması ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

 

Hatay Valisi Sayın Erdal Ata yaptığı konuşmada bu yıl ikincisi düzenlenmekte olan Hatay Mobilya Fuarı’nda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Ayrıca bugünün 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü olduğunu anımsatan Vali Ata, ‘’ Bugün, vatanımızın kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yıl dönümü. Kendisini buradan bir kez daha minnetle, şükranla ve saygıyla anıyoruz. İnanıyorum ki onun en büyük eserim dediği cumhuriyeti bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşımız kanı ve canı pahasına sonsuza kadar koruyacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.’’ dedi.

 

Geçen yıla göre bu yıl fuara katılımın daha fazla olduğunu belirten Vali Ata, ‘’Ben ilginin daha fazla olduğunu görmekten mutluluk duyduğumu söylemek isterim. Hatay’da mobilyacılık sektörü önemli bir sektör. Büyüklü küçüklü 1500’e yakın firma üretim yapıyor. Bu demektir ki bu sektör aynı zamanda binlerce insanımıza istihdam yaratıyor. Böylesine önemli bir sektörün ilimizde asla ihmal edilmemesi ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.’’ dedi.

 

Antakya Mobilya İhtisas Küçük Sanayi Sitesi’nin tamamlandığında 100 tane tesisin üretime geçeceğini dile getiren Vali Ata, ‘’Bu sayede en az 10 bin kişiye de istihdam yaratılacak ve Hatay’ın Türkiye genelinde bu sektörden aldığı pay da artacaktır. 2016 yılında ilimizin mobilya ihracatı verilerine bakıldığında 50 milyon dolarlık bir sayı görüyoruz. 2017 yılının ilk 10 aylık döneminde de bu sayı 30 milyon dolar. Yıl sonuna kadar belki 40 milyon doları bulacak ama bu durum 2016’nın gerisinde kaldığımızı gösteriyor. Türkiye’de bu sektör çok gelişmiş olmasına rağmen dış ticarette hak ettiğimiz payı alamamışız. Bunun mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Eğer eksiklikler varsa birtakım vergi düzenlemeleri ve teşviklerle bu sayıları çok daha yukarılara çıkarmamız lazım. Biz de Hatay olarak ilk etapta 500 milyon dolarlık ihracatı kendimize hedef olarak belirleyip bu konuda çalışmalar yapmamız lazım.’’ şeklinde konuştu.

 

Sabit bir fuar alanı konusunda herkesin üzerine düşen ne varsa yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Vali Ata, Hatay’ın ihtiyaçlarını karşılayacak bir fuar alanının yapılması için azami gayreti göstereceklerini sözlerine ekledi.

 

Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ise konuşmasında mobilyacılık sektörünün Hatay’ın en önemli sektörlerinden biri olduğunu belirterek ‘’Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz fuar, katılımcı açısından olsun ziyaretçi açısından olsun oldukça zengin geçiyor. İnşallah her geçen gün Hatay mobilyalarının daha da gelişeceği ve dünyaya tanıtılacağı süreci hep birlikte yaşayacağız. Sabit fuar meselesine gelince bu konuda herkesin destek vermesi gerekiyor. Ben bu konuda atılması gereken adımların tamamına tam destek olacağımı ifade etmek istiyorum. İnşallah çok çok kısa süre içerisinde Hatay’ımız kendine özgü, bölgeyi de kucaklayacak şekilde bir fuar merkezine kavuşacaktır. ‘’ dedi.

 

Mobilyacı esnafının bölgesel ve küresel sıkıntılara rağmen 100 tane mobilya fabrikası kurduğunu ifade eden Yeşildal, ‘’Adı Antakya Mobilya İhtisas Küçük Sanayi Sitesi ama küçük sanayi sitelerinin çok çok üzerinde OSB düzeyinde neredeyse. En küçüğü 3 bin metre, en büyüğü 30 bin metre kapalı alan olmak üzere 100 tane büyük fabrika kuruluyor. Ciddi bir yatırım. Buradan mobilyacı esnafına teşekkür ediyorum. Hep birlikte güzel bir işe imza atıyoruz.’’ dedi.

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise yaptığı konuşmada ‘’Buradaki mobilyacı arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla bu fuarın düzenlenmesine katkı yaptık. Bu alanı tahsis ederek altyapısını yaptık. Biz nezaketen yardım ettik ama gördük ki nezaketin ötesinde müthiş bir ihtiyaçmış. Geçen sene çok iyi oldu. Bu sene hem dizayn çok iyi, hem katılım daha fazla. Bence bu sene geçen seneden çok daha iyi olacak. Fuarcılık alanında bizim beklentimizin üzerinde bir talep var. Fuar alanı ile ilgili Sayın Valimizle bir görüşme yaptık. İnşallah sonuçlanınca bunu paylaşacağız. Hem havaalanına hem karayoluna yakın ve aynı zamanda Hatay’ın bütününü kucaklayacak bir yerde fuar alanımız olsun istiyoruz. ‘’ dedi.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak ise, “Antakya Mobilyacılığını geliştirmek adına hayata geçirdiğimiz önemli adımlardan biri de bu sene ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz Hatay Mobilya Fuarıdır. Bölgemiz mobilyacılığını hem Türkiye'de, hem de ihracat yaptığımız pazarlarda önemli bir cazibe merkezi haline getirmek için organize edilen bu fuar, bu sene 5000 metrekare kapalı alanda 58 adet Hatay Mobilya firmasının katılımı ile gerçekleşiyor. Üreticilerimizi, tüketiciler ve toptan mobilya alıcıları ile bir araya getirdiğimiz bu fuarın bölge ekonomimizin gelişmesine katkı sağlayacağını ümit ediyor ve organizasyona katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Bildiğiniz gibi dünyada ve Türkiye’de mobilya sektöründe hızlı bir küreselleşme süreci yaşanıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre son on yılda dünya ticaretinin yıllık yaklaşık %1’ini mobilya ticareti oluşturmaktadır.

 

2013 yılında 450 milyar dolar olan dünya mobilya pazarının ticaret hacminin, 2050 yılına gelindiğinde 1 trilyon doları geçeceği tahmin edilmektedir.

 

Mobilya üretiminde Çin başı çekerek, son beş yıldır da sektöre yön vermektedir. Bütün dünyada üretilen mobilyanın % 37’si sadece Çin’den ihraç edilmekte,  Çin’in ardından %8 ile Almanya, %6 ile İtalya ve % 5 ile Amerika gelmektedir.
Türkiye ise ihracat anlamında %1,2’lik bir orana sahip ve bu oranla mobilya ihraç eden ülkeler arasında 19. sırada yer almaktadır.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan projeksiyona göre, 2023‘te mobilya sektöründeki üretimimizin 25 milyar doları, mobilya ihracatımızın ise 10 milyar doları bulacağı tahmin edilmektedir.

 

 

Antakya’da ağaç işleri sektöründe üretim yapan yaklaşık 1500 firma bulunmaktadır. Bu firmalar, büyük ölçüde, el emeğinin ağırlıkta olduğu ve ustalık gerektiren işler yapmaktadırlar. TİM verilerine göre sektörde, 2016 yılında Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri faslında 58 milyon $ lık ihracat gerçekleşmiştir.

 

2023 ekonomik hedeflerinin ivme noktalarından biri olarak görülen mobilya sektörünün hedeflenen bu rakamlara ulaşması için, ülke çapında bir yenilenme hareketi gerektiği açıkça ortada…

 

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak,bölgede KOBİ ağırlıklı sürdürülen mobilyacılık sektörünün üretim kalitesi ve kapasitesini geliştirmek, uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak, yeni tasarımlar geliştirmek ve markalaşmak amacıyla Rekabetçi Sektörler Programından yararlanarak önemli bir projeye imza attık.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası ortaklığında hayata geçirilen "Antakya Mobilyacılığının Geliştirilmesi Projesini (Hand Made in Hatay), 7.7 milyon avro yatırımla gerçekleştiriyoruz.

 

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme (Anmogep) Projemiz kapsamında ilk olarak 4295 m2 alan üzerinde kurulu bir Ortak Üretim Tesisinin inşaatını hayata geçirmiş bulunmaktayız.

 

Üretim Tesisi, ileri teknolijiye sahip 20 adet makina ve üretim ekipmanları ile bölgedeki Kobi’lerin kaliteli üretim standardını yakalayarak rekabet güçlerini artıracak ve el yapımı mobilya üreticilerine üretimlerini

hızlandırma ve geliştirme imkanı sunacaktır. Ortak Üretim Tesisimizin resmi açılışını bu yıl  gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

 

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme (Anmogep) Projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli atılım da Markalaşma çalışmaları kapsamında oldu. Bu hedefin ilk adımı olarak öncelikle Antakya Mobilyası Markası için Türkiye’nin en büyük reklam ajansı ile bir logo ve kurumsal kimlik çalışması gerçekleştirdik. Markalaşma çalışmaları kapsamında ayrıca Antakya’nın tüm tarihi ve turistik mekanlarını inceleyerek bölgemizde bulunan 300 den fazla motifi tespit ettik. Bu doğrultuda “Antakya Mobilyası” markası için toplam 63 parçadan oluşan 15 yeni koleksiyon tasarlandı ve üretildi. Yeni tasarımlar Ocak 2017’de Istanbul’da gerçekleşen IMOB fuarında tüketiciyle buluşturduk.

 

 

Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezimiz  tarafından işletilmekte olan, Mobilya Ahşap Kurutma Tesisimiz ile de,  ilimizdeki mobilya üreticilerinin stok maliyetlerini  azaltarak, daha kaliteli hammadde temini ihtiyacına hizmet edecektir.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin önemli sektörlerinden birisi olan mobilyacılık için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve gerçekleştireceğiz ancak unutulmamalıdır ki çağın önemi olmaksızın sürekli olarak mevcudiyetini sürdürecek sektörlerden birisi olan mobilyacılık alanında daha da ileri gidilebilmesi için ilimizde yer alan tüm kurumların bizlere çıktığımız yolda destek vermesi gerekmektedir, birlikten kuvvet doğar ve birbirine kenetlenmiş bir Antakya’nın önünde hiçbir güç duramaz.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Programda Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar ile Antakya Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği Başkanı Kemal Köseoğlu da birer konuşma gerçekleştirdiler.

 

Konuşmaların ardından Vali Ata ve protokol üyeleri hep beraber açılış kurdelesini kestikten sonra fuar alanındaki stantları gezdiler.

 

5 bin metrekare kapalı alanda 58 firmanın katılımı ile hazırlanan ve tamamı Antakya’da üretilmekte olan mobilya üzerine her türlü ürünün sergilendiği Hatay Mobilya Fuarı, 14 Kasım'da son bulacaktır.