• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.3417
    • Euro Alış : 6.0674
    • Dolar Satış : 5.3631
    • Euro Satış : 6.0917ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ANTALYA'DA

Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın 2013-2017 yıllar arası beş (5) Yıllık Stratejik Planında; Kurumsal Kapasitenin Arttırılması ve Odalararası İşbirliklerinin Arttırılması amacı ile Yurtiçinde Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsaları ile iletişimi güçlendirecek ziyaretler yapılması eylemi planlanmış olup, bu eylem planı çerçevesinde: Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis’inin 8 Ağustos 2017 tarihinde yapılan oturumunda, Antalya ilinde Oda Meclis ve Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısının yapılmasına karar verilmiş, fakat Hatay İlimize Gümrük ve Ticaret Bakan’ımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ’nin yaptığı ziyaret nedeniyle ancak 20-23 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya çalışma ve ziyaret programı yapılabilmiştir.

 

Antalya çalışma ve ziyaret programı kapsamında:

 

21 Kasım 2017 Salı günü saat 14.00’te Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edilmiştir. Heyetimizi misafir eden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan’ı Sayın Davut ÇETİN ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa İSSİ ile başta Antalya’da 2016 yılında yapılan EXPO organizasyonu, Antalya’nın Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri yani kısa adı YÖREX Fuar organizasyonu, coğrafi işareti alınan yöresel ürünler ve Hatay-Antalya İlleri arasında karşılıklı direk uçak seferleri konulması konuları ile ilgili geniş değerlendirilmeler yapılmıştır.

 

Antalya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut ÇETİN toplantıda:, Antalya’nın turizm ve tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu dile getirdi. Antalya da  çok büyük turizm yatırımlarının yapıldığını ama maalesef gelen turistlerin alt segmentte ki gruplar olduğunu, birkaç sene önce günlüğü 5.000 dolara yat kiralayan turistler şimdi ise tüm tatilini 1.200-1.500 dolara ($)  yapan alt segmentte ki insanların Antalya’yı tercih ettiğini, zengin turistlerin artık Avrupa’ya rağbet gösterdiğini, bunun da sebebinin siyasi çekişmelerden kaynaklandığını söyledi. Antalya’da yapılan 2016 yılı EXPO organizasyonun çok talihsiz bir döneme rast geldiğini, Hem Rusya ile yaşanan krizden dolayı Antalya’nın turizmde yaşadığı zor dönem, hem 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi olumsuzluklar EXPO’yu istediğimiz seviyeye taşıyamadığını aktardı. Oda olarak proje bazında en çok verimin alındığı Ekonomi Bakanlığının desteklediği URGE projeleri olduğunu ifade etti.

 

Antakya'nın Antalya ile geçmişe dayanan özel bir bağı olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Antakya TSO Başkanı Hikmet Çinçin "Hatay Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen aynı zamanda 5'inci ve 8'inci dönemler arasında  Antalya Milletvekili olarak görev yapmıştır. Ortak tarihimiz ve Antalya ile Antakya isimlerinin benzerliği kentinizi bizim için çok özel bir yere taşıyor" şeklinde konuştu. Antalya’da ki yaş sebze ve meyvenin en büyük alıcılarının Hatay lı tüccarlar olduğunu, Hatay – Antalya arası direk uçak seferlerin konması için çalışmalar yapılmasının yararlı olacağını ifade etti, Antalya’nın EXPO organizasyon tecrübelerinden yararlanmak istediğini ve ayrıca; UNESCO Gastronomi şehri olmamızdan ötürü mutlu olduğunu belirterek, bu konuda destek beklediğini ifade etmiştir.

 

21 Kasım 2017 Salı günü saat 15.30’da Antalya Ticaret Borsası ziyaret edilmiştir. Heyetimizi misafir eden Antalya Ticaret Borsası Başkan’ı Sayın Ali ÇANDIR’ın ve Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Sayın Halil BÜLBÜL ile Antalya EXPO organizasyonu, YÖREX Fuar organizasyonu, Antalya Ticaret Borsasının zeytinciliği geliştirme çalışmaları ve Zeytinpark projesi ile Antalya’nın cam, plastik ve fiberglas seracılık tecrübelerinin Hatay’da yaygınlaştırılması amacıyla Kalkınma Ajansları finansmanında ortak projeler üretilmesi gibi konular görüşülerek, değerlendirilmeler yapılmıştır.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÇANDIR, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasını sağlayan YÖREX fuarının öneminden bahsetti. Ülkemizin coğrafi işaret alabilecek çok sayıda yöresel ürünü bulunduğunu söyledi.

Antakya TSO Başkanı Hikmet ÇİNÇİN, Antakya’nın coğrafi işaret alabilecek çok sayıda yöresel ürünü bulunduğunu, künefenin uluslararası tescili için başvuruda bulunduklarını söyledi. Antalya Ticaret Borsası’nın kente kazandırdığı Zeytinpark’ın örnek bir çalışma olduğunu, bir benzerinin Hatay’da uygun olabileceğini söyledi.

Geçen sene yaşanan talihsiz olaylardan biri olan düşen Rus uçağının her ne kadar Antalya’nın turizmini olumsuz etkilediyse de, Hatay’ın yaş sebze ve meyve ihracatımızı da çok olumsuz etkiledi” dedi.

ÇİNÇİN, Hatay Antalya arasında doğrudan uçak seferlerinin başlatılması konusunda da Antalya Borsa’dan destek istedi.

 

ZEYTİNPARK BİRLİKTE HAREKET ETME KÜLTÜRÜNÜN ÜRÜNÜ

Zeytinpark’ın kentin birlikte hareket etme kültürünün bir ürünü olarak kente kazandırıldığını kaydeden ÇANDIR, alanın kente kazandırılması için yaptıkları çalışmaları anlattı. Özellikle çocukların doğa ile buluşmasının sağlandığını vurgulayan ÇANDIR, Antakya TSO ile bu konudaki deneyimlerini memnuniyetle paylaşabileceğini kaydetti. ÇANDIR, heyete Tarım Konseyi’nin çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

 

EXPO DENEYİMİNİ PAYLAŞTI.

Antalya’nın birlikte hareket ederek Türkiye’nin ilk EXPO’suna 2016’da ev sahipliği yaptığını anımsatan Ali ÇANDIR, EXPO 2016’dan şehrin tam olarak hedefleneni alamadığını söyledi. ÇANDIR, “Siz bu konuda daha avantajlısınız. Deneyimlerimizi aktararak elimizden gelen desteği vermek isteriz. Umarım uluslararası alanda imajımıza katkı sağlayacak bu projeyi kentle bütünleştirip, EXPO’ya sahip çıkarsınız. Bunu gerçekleştirirseniz Hatay ve Türkiye için önemli bir başarı hikayesi yazmış olursunuz” dedi. 

Yine Antalya çalışma ve ziyaret programı kapsamında:

22 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 14.00’te Oda Meclis Toplantımızın 40.’ıncı oturumu yapılmıştır. Meclis Toplantısında özetle: karşılıklı olarak Antalya-Hatay direk uçak seferlerinin başlaması hususunda Odamızın girişim ve resmi makamlar nezdinde müracaatlarda bulunulması amacıyla Oda Meclisince karar alınmıştır.

Ayrıca: yerli otomobilin veya yerli otomobilin yan sanayi tesislerinin Türkiye’deki demir-çelik üretiminde Hatay’ın 2.’inci sırada yer alması ve Türkiye’nin toplam yassı çelik ihtiyacının %87’inin Hatay’ın üretecek kapasiteye sahip olması nedeniyle ve tamamlandığında Ülkemizin en büyük 10 (on)  Organize Sanayi Bölgesinden biri olacak olan Hassa Organize Sanayi Bölgesinin yapımına başlandığından dolayı yerli otomobilin Hatay’da yani Hassa Organize Sanayi Bölgesinde üretilmesi hususunda Oda Meclisince öneri ve girişimlerde bulunmak üzere karar alınmıştır.

22 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 15.30’da Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı yapılmıştır. Toplantıya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Süleyman ÖZER ve Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Sayın Halil BÜLBÜL’de katılmışlardır.

Toplantıda: Antalya Ticaret Odası ARGE Şefi Sayın Nusret Oral SAĞEL tarafından Antalya İlinin ekonomik ve turizm potansiyeli, turizm altyapısı ve tecrübeleri hususunda bilgi sunumu gerçekleştirilmiştir. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hüsnü IŞIKGÖR tarafından Hatay İlinin turizm potansiyeli ile Hatay İli Turizm Projeleri ile ilgili bilgi sunumu gerçekleştirilmiştir. Son olarak; Antalya Ticaret Borsası AR-GE Sorumlusu Sayın Çetin Baver SALMAN tarafından Antalya ve Hatay İlinin Tarım Üretim Potansiyellerinin Karşılaştırılması yapılmıştır. Toplantı, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son bulmuştur.

23 Kasım 2017 Perşembe günü saat 12.45’te Antalya çalışma ve ziyaret programına katılan tüm Odamız meslek komiteleri üyelerimiz ile Antalya EXPO alanı ile saat 14.45’te de Antalya Ticaret Borsasının Zeytinpark Tesisleri gezilerek, Hatay’a havayolu ile Adana üzerinden dönüş yapılmıştır.

 

SONUÇ OLARAK:

Hatay-Antalya İlleri arasında karşılıklı direk uçak seferleri konulması amacıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya Ticaret Borsası ile birlikte müşterek ilgili Kurum ve şirketlere birlikte yazı yazılmasının Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliğince organize edilerek,  yazılmasına ve  ilgili kurum ve şirketlere gönderilmesine karar verilmiştir.

Antalya Ticaret Borsasının cam, plastik ve fiberglas seracılık tecrübelerinin Hatay’da yaygınlaştırılması amacıyla Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya Ticaret Borsasının  Kalkınma Ajanslarından finansmanından yararlanarak her iki Odanın AR-GE Birimlerinin müşterek projeler hazırlamasının yararlı sonuçlar doğuracağına ve bu konuda çalışmalar başlatılmasına karar verilmiştir.

Antalya İline 2017 yılı Ocak-Ekim ayı sonu itibariyle toplam  9.475.581 turist geldiği, 5.292.496 turistin geldiği kriz yılı olan en kötü sonucun 2016 yılında alındığı, fakat krizin tekrar aşılarak 2017 yılı sonunda Antalya’ya 10 milyondan fazla turistin geleceği tespit edilmiştir. Antalya’nın Bakanlık Belgeli Tesis Kapasitesinin; 909 tesis, 233.526 oda, 507.518 adet yatak kapasitesi mevcut olduğu belirlenmiştir.

Hatay İlindeki mevcut turizm talebinin, ülke değerlerinin çok altında olduğu,  turizm talebinin yerli turistlerden oluştuğu belirlenmiştir. Hatay ilinin, Belediye ve Bakanlık belgeli tesislerine giriş istatistiğine göre; 2016 yılı sonu itibariyle 50.728’i yerli, 377.553’ü yabancı olmak üzere toplam 428.281 turist konaklama yapmıştır.  

 Hatay’da 45 adet turizm işletme belgeli otelde, 2.304 oda ve 4.664 adet yatak kapasitesi mevcut bulunmaktadır.  Yani Antalya ili ile mukayese edilir ise; Hatay İlinin toplam otel yatak sayısı, Antalya ilimizdeki üç veya dört adet 5 yıldızlı otelin yatak sayısına  denk gelmektedir.

 Antalya bugün Belediye belgeli otelleriyle birlikte 600 binin üzerinde yatak kapasitesi ile İspanya, Mısır, Yunanistan, Fransa gibi ülkelerden daha fazla 5 yıldızlı otele sahip dünyanın önemli bir turizm merkezi konumuna erişmiştir.

Çiçek ve Çocuk temalı Antalya EXPO 2016 için yaklaşık 1,8 milyar TL. mal olduğu, sürdürülebilirliği açısından yer seçiminin çok önemli olduğu, bir kaç bürokrata bırakılamayacak kadar ciddi bir  yatırım ve organizasyon olduğu, toplam 1.121 dekarlık Antalya EXPO 2016’nın fuar alanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devredildiği ve şuan için Bilim Parkı, Biyoteknoloji-Tarım Teknoparkı veya Bilim-Sanat Köyü olarak kamu-özel sektör işbirliğiyle işletilebilmesi için araştırma ve çalışmalar yapıldığı öğrenilmiştir.

Bu bilgiler ışığında; Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Hatay EXPO 2021 organizasyonu için İlimizin tüm dinamiklerinin (Hatay İli tüm Oda ve Borsaları-Ziraat Odaları-tüm Belediyeler, Hatay Valiliği YİKOB, tüm OSB’ler, İşadamları Dernekleri, turizm dernekleri, turizm işletmeleri ve özel sektör temsilcileri vb…) harekete geçirilebilmesi için acil olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkan’ından randevu alınarak, Antalya çalışma programında edinilen izlenim ve tecrübelerin paylaşılmasının yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.