• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.6877
    • Euro Alış : 6.4043
    • Dolar Satış : 5.7104
    • Euro Satış : 6.4300Oda Üyemiz Pres Makina A.Ş. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın Katıldığı Görkemli Bir Törenle Açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Hatay programı kapsamında Antakya OSB içerisinde 14 Milyon dolarlık bir yatırımla kurulan ve tamamı yerli üretim makinalarla donanmış Pres Makine Tesisinin açılışını gerçekleştirdi.

 

27 Ocak 2019 Pazar günü saat 13:00’de gerçekleşen açılış törenine Bakan Varank’ın yanı sıra Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Mahmut Hersanlıoğlu, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Ak Parti İl Başkanı M. Ali Yanmaz, Ak Parti HBB Başkan Adayı İbrahim Güler, ilçe belediye başkanları ve odamız Genel Sekreteri Ali Mullaoğlu katıldı.

 

Açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Pres Makine Tesisini tanıtan barkovizyon gösteriminin ardından kürsüye gelen Pres Makina Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bakır, kısa bir konuşma yaparak; açılış törenini teşriflerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve beraberindeki heyete teşekkür etti. Tesisin bugünlere geliş öyküsünden de kısaca bahseden Bakır, desteklerinden ve katılımlarından dolayı konuklarına teşekkür etti.

 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, " barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri olan Hatay'da olmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında “KOSGEB bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı'nın çağrısına çıkacak. İmalat sanayiinde dijitalleşme temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi 350 milyon lira olarak belirlendi. Sanayinin milli imkânlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ'lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız" müjdesi ile sözlerini sürdürdü.

 

Resmi açılışını gerçekleştirdikleri tesisin Hatay'a ve ülkeye hayırlı olmasını temenni eden Varank, "Ne mutlu ki bu fabrikanın hayata geçmesinde ve istihdam konusu olmasında Bakanlığımızca verilen yatırım teşvikinin önemli bir katkısı var." diye konuştu.

 

Toplam 14 milyon dolarlık bu yatırımın, KDV istisnası, vergi indirimi, faiz desteğinden faydalandığını anlatan Varank, Ülkemizde yatırım yapılmadığına dair iddialara en güzel cevabı bu girişimci kardeşlerimiz, bu tesisten zaten veriyor diyen Bakan Varank, imalat sürecinin de yüzde 100 yerli olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade etti.

 

Bakanlık olarak sanayicinin üzerindeki yükleri azaltmayı kendilerine görev edindiklerini kaydeden Varank, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ankara'da kapalı kapılar ardında çalışan bir bakanlık değiliz. İl il geziyoruz, yerelin varsa problemlerine yerinde çözüm arıyoruz. Sanayicinin ve girişimcinin fiziken de yanında olmayı çok önemsiyoruz. Sanayi sektörü güçlü ve sürdürülebilir büyümenin lokomotifi. Buradan hareketle sektörü desteklemek adına somut adımlar atıyoruz. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz ay reel sektöre yönelik çok güzel müjdeler verdi. Bu sene ve önümüzdeki yıl ilk defa işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devletimiz üstlenecek. Geçen sene asgari ücret desteğini ilk 9 ayda uygulamıştık. İnşallah bu sene tam yıl uygulayacağız." Bakan Varank, geçen sene 9,5 milyon vatandaşın bu destekten faydalandığını bildirdi.

 

Yine geçen yıl tüm işverenlerin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimden faydalandığını ifade eden Bakan Varank, böylelikle 10 milyon kişiye ulaştıklarını ve toplamda 14,7 milyar lirayla işverenlere destek olduklarını söyledi. Ayrıca Bakan Varank, KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında da yüzde 10'luk bir indirim yaptıklarını hatırlattı.

 

Reel sektörden beklentilerinin yatırım ve istihdam iştahını kaybetmemeleri olduğunu vurgulayan Bakan Varank, "Siz değerli sanayicilerimizin OSB'lerdeki ve endüstri bölgelerindeki yatırımlarını teşvik etmek adına önemli birtakım düzenlemeleri şu anda Bakanlığımızda yerine getiriyoruz. İnşallah yakında da kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

 

Bakan Varank konuşmasını, “Bu konuştuklarımızın her birinin 2019 bütçesinde karşılığı olduğunun bilinmesini isterim” diyerek noktaladı.

Konuşmaların ardından Bakan Varank ve beraberindeki heyet, kurdele kesiminin ardından tesisi gezerek makine teçhizat hakkında bilgiler aldı.

Bakan Varank’ın tesisi gezmesinin ardından ATSO Başkanımız Hikmet Çinçin T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Varank’a Hatay’ın Kısa ve Uzun Vadeli Sorunları ve Çözüm Önerilerimizi içeren bir dosya sundu.