• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.7498
    • Euro Alış : 6.3610
    • Dolar Satış : 5.7728
    • Euro Satış : 6.3865Odamız üyeleri OLİVTECH 2019 Fuarında Yoğun İlgi Gördü

Olivtech - 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, sektörün tüm bileşenlerinin katıldığı bir törenle kapılarını açtı. Fuarın açılışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ın konuşması sonrası gerçekleştirildi. Odamız bu sene yapılan fuara Nalçabasmaz Zeytinyağı, Çerkezoğlu Sabun, Kuleyzen Çifliği , KRM İth, Nar-yak, Esmergil Baharatları olarak 6 firma ile temsil edildi.

 

Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Vali Yardımcısı Sultan Doğru, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, üreticiler, bürokratlar, katılımcılar ile ziyaretçiler katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, “Zeytinyağı ve zeytincilikte çok büyümemize rağmen bir durgunluk, sıkıntı var. Bunu çözmenin iki yolu var. Para kazanılmıyor. Tüm dünya kazanıyor biz kazanamıyoruz” dedi.

Bu yıl C Holünde düzenlenen 9. Olivtech, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Birbirinden özel ürünlerin tanıtıldığı Olivtech’te; ikisi yabancı, 112’si ise Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden olmak üzere 114 katılımcı bulundu. İzmir başta olmak üzere Çanakkale, Hatay, Balıkesir, Aydın, Mersin, Muğla, İstanbul ve Manisa’dan gelecek katılımcılar, 4 gün boyunca sektör profesyonelleri ile buluştu. Olivtech’te ayrıca İtalya ve Almanya’dan da iki katılımcı yer aldı.

 

Fuar içinde oluşturulan HostedBuyer (Alım Heyeti Programı) alanında dünyanın çeşitli noktalarından satın almacılar, katılımcı firmalarla görüşmeler gerçekleştirildi. Olivtech Fuarı kapsamında Gürcistan, İran, Ürdün, Irak, Tunus, Cezayir, Hindistan, Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan, Pakistan, Kazakistan, Almanya, Fas, İsviçre, Yunanistan, Sudan, Çin, İspanya, Hollanda ve Makedonya’dan gelen alım heyetleri ilk üç gün boyunca fuarı ziyaret etti. Görüşmelerle birlikte Türk zeytin, zeytinyağı ve şaraplarının dünyanın her noktasına ulaşması ve bu sayede birçok yeni anlaşmaya imza atıldı.

 

Sektörü buluşturan Olivtech, birbirinden önemli etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Sektörü ilgilendiren toplantı ve seminerlerin yanında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin Kalite Kontrol Programı Sertifika Töreni ve Uluslararası Zeytin Konseyi – Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Türkiye Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni gerçekleştirildi. Fuarda sofralık zeytin tadımları da bulundu. 6 ve 8 Mart’ta Şahnur Irmak, Ferişte Güngör Öztürk, Meltem Zengin ve Dudu Gönül Tolun “Sofralık Zeytin Tadım Eğitimi”nde çeşitli zeytinlerin tadımını yapıldı. Fuara katılan tüm firmaların zeytin ve zeytinyağları; İZFAŞ’ın organizasyonu ile Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) temsilcileri ve Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri tarafından OliveOil Bar ve Olive Bar’da tanıtıldı.

 

 

Haber Görseli