ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.8471
    • Euro Alış : 7.7246
    • Dolar Satış : 6.8745
    • Euro Satış : 7.7556Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Toplantısı’na Yoğun İlgi

30702 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ‘’Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması’’ kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda konu ile ilgili olarak Odamız organizasyonuyla 24.12.2019 Salı günü Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde toplantı gerçekleştirildi. Toplantı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Uzmanı Oğuzhan Düzova, Antakya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Mehmet Zeki Tahiroğlu, Defne Belediyesi İmar ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü Sami Akdoğan ve Komite Üyemiz ve Hatay İnder Başkanı Cemil Gündüz’ün sunumları ile gerçekleştirildi.

 

Toplantıya ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanımız Hikmet Çinçin, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli, Odamız İnşaat sektöründeki Meclis Üyeleri, Oda Üyelerimiz ve Genel Sekreter Yardımcımız Erhan Yağız katıldı.

 

Katılımın yoğun olduğu Toplantıda açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Başkanımız Hikmet Çinçin “30702 Sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe giren ‘’Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması’’ kanunu ile yürürlüğe giren kanunla Yetki Belgesi almak zorunlu hale gelmiştir. Son dönemlerde ciddi sıkıntı yaşayan ilimizin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün sıkıntılarını yakından takip etmekteyiz. Müteahhitlerimizin yaşamış oldukları sıkıntılar ile ilgili Bakanlıklarımız, Milletvekillerimiz ve Belediyelerimizle sürekli temas halindeyiz. Son dönemlerle ekonomik anlamda yaşanılan sıkıntılar ile ilgili Müteahhitlerimizi milletvekillerimiz ile bir araya getirerek çözüm yolları bulma konusunda temaslarda bulundurduk. Bu doğrultuda Günyazı Mıntıkası sorununu da çözmüş olduk. İnşaat sektörüne yönelik çıkartılan Tasfiye kararı ile ilgili olarak Türkiye’de ilk gündeme getiren Odalardan biri olduğumuzu paylaşmak isterim.

 

01.01.2020 Tarihi itibariyle Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunluluğu başlayacaktır. Odamız bu sürecin başlayacağını öğrendiği tarihten itibaren TOBB - MEYBEM ve Odamız Kuruluşu olan Doğu Akdeniz ABİGEM İşbirliği ile Mahir Eller projesi kapsamında; İnşaat: 121 Kişi, Emlak; 121 firma yetkilisi  ve çalışan personellerine ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ verilmiştir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Komite Üyemiz ve Hatay İnder Başkanı Cemil Gündüz “Yönetmeliğin amacı; plân, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinin takibini sağlamak üzere, yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılarak yetki belgesi numarası verilmesine, kayıtlarının tutulmasına, belge numaralarının veya gruplarının iptaline ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Yönetmeliğin; yapı ruhsatına tâbi her türlü yapım işinde, yapı müteahhitliğini üstlenecek olan gerçek ve tüzel kişileri kapsadığını anlatan Çelik, “Yapı ruhsatına tâbi bütün yapıların gerçek veya tüzel kişiliği haiz bir yapı müteahhidinin veya bunların oluşturacağı ortak girişimin sorumluluğu altında inşa edilmesi; her müteahhidin yetki belgesi numarası alması gerekmektedir. Alınan Yetki Belgesi numarasının yapı ruhsatında, yapı kullanma izin belgesinde ve yapım işleri sözleşmelerinde kullanılması zorunludur. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle, yönetmeliğin mesleki ve teknik deneyime ilişkin iş gücü yeterliği ile ekonomik ve mali yeterliklerden kısa vadeli banka borçlarının öz kaynaklara oranı yeterliği aranmayacak. Ancak başvuru tarihinden önceki son üç yıla kadar olan değerler beyan edilecektir.

İnşaat sektöründe yaşanılan tüm sıkıntıların biran önce çözüme kavuşması dileğiyle… Dinlediğiniz için teşekkür ederim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Toplantımız Başkanımız Hikmet Çinçin’in konuşmalarının ardından panelistlerin sunumu ve Soru Cevap şeklinde devam etti.