+90 (326) 216-5800 atso@antakyatso.org.tr
HİZMETLER
ONLINE İŞLEMLER

AB Tescili Yolundaki Antakya Künefesi Büyük Millet Meclisinde

GENEL
24 Kasım 2022
Paylaş

AB Tescili Yolundaki Antakya Künefesi Büyük Millet Meclisinde

Odamız tarafından 2008 yılında Coğrafi işareti belgesi alınan Antakya Künefesi Avrupa Komisyonu Resmi Gazetesi’nde ilan edilerek tescil aşamasına gelmiştir. Bu kapsamda 23.11.2022 Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde lansman gerçekleştirildi. 

 Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Serkan Topal, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Lütfü Kaşıkçı katıldı. 

 Lansman töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, coğrafi işaretlerin uluslararası düzeyde korunmasına özel önem verdiklerini belirterek, "Antakya Künefesi” Avrupa Komisyonu Resmi Gazetesi'nde ilan edilerek Avrupa'da tescil aşamasına gelen son ürünümüz oldu dedi. 

 Bakan Varank TÜRKPATENT’in Türkiye'de yerel değerlerin yaşatılması için coğrafi işaret tescil uygulaması yaptığını belirterek, unutulmaya yüz tutan yerel değerlerin, bu uygulamayla yaşatıldığını söyledi. Türkiye'de coğrafi işaret verilen ürünlerin sayısının bin 200'ü aştığına dikkati çeken Varank, "Yerelde ürünleri tescil etmek önemli; ama aynı zamanda uluslararası arenada da Türkiye'nin sahip olduğu değerleri tescil altına almak, onların korunmasını sağlamak da önemli. Bu manada AB nezdinde de ürünlerimizi tescil ettiriyoruz" diye konuştu. 

 Varank, coğrafi işaretler alanında çalışmaları sürdüreceklerini vurgulayarak, "Bunlarla ilgili mücadeleyi uluslararası arenada vereceğiz. Antakya Künefesi AB nezdinde tescil aşamasına gelen 9'uncu ürünümüz. İnşallah bundan sonra diğer ürünlerle devam edeceğiz. Bu vesileyle tüm Türkiye'yi de Hatay'a davet ediyoruz. Hatay kültürünü, lezzetlerini görsünler, Antakya künefesini de tatsınlar" ifadelerini kullandı. Varank Künefe’nin AB tescil sürecini yürüten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkürlerini sundu.  

 Lansmanda konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin; 

Tescil için yapılan başvuruya ilişkin inceleme süreçleri başarıyla tamamlanan Antakya Künefesi, 15 Kasım 2022 tarihinde AB nezdinde ilan edildi. 3 aylık ilan süresinin sonunda Antakya Künefesi, AB ülkelerinin tamamında koruma altına alınmış olacak. Antakya Künefesi, AB’de tescilli 9’uncu coğrafi işaret olacak. Daha önce AB’den tescil alan 8 ürün şöyle: "Antep Baklavası, Aydın İnciri, Aydın Kestanesi, Bayramiç Beyazı, Giresun Tombul Fındığı, Malatya Kayısısı, Milas Zeytinyağı ve Taşköprü Sarımsağı."nın tescil edildiğini de sözlerine ekledi ve Hatay Künefesi’nin AB tescilinin hayırlı olmasını ve ihracat kapasitesinin artmasını temenni etti.