atso@antakyatso.org.tr
HİZMETLER
ONLINE İŞLEMLER

ODAMIZ VE SPARK İŞBİRLİĞİ İLE “E-TİCARET/E-İHRACAT ZİRVESİ”

GENEL
22 Mart 2022
Paylaş

ODAMIZ VE SPARK İŞBİRLİĞİ İLE “E-TİCARET/E-İHRACAT ZİRVESİ”

17-18 Mart tarihleri arasında The Museum Hotel Antakya’da Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Spark işbirliğiyle düzenlenen “E-Ticaret ve E-İhracat Zirvesi” katılımcılardan tam not aldı. 

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve etkileri hala sürmekte olan COVİD-19 Pandemisi ile İş dünyasının ve sosyal yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internet, alıcıları dijital alışverişe yönlendirmiş ve bu alandaki ekonomik büyüme dev boyutlara ulaşmıştır. Ayrıca E-ticaret siteleri firmaların yurt içi ve yurt dışından yeni müşteri bulabilmeleri, ürettikleri malları ihraç etmeleri açısından önemli fırsatlar sunmaktadır.

 Tüm bu gelişmeler doğrultusunda üyelerimizin dijitalleşme fırsatlarını değerlendirebilmeleri ve şirketler arası bağlantı kurmak üzere “E-Ticaret ve E-İhracat Zirvesi” Odamız ve Hollanda merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu SPARK ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İki günlük zirvede katılımcılar sektörün dev isimleri ile bir araya gelme fırsatı buldular. 

 Zirvenin ilk gününde açılış konuşmasını yapan Başkanımız Hikmet Çinçin; 

E-Ticaret’in özellikle kadınlar için fırsat olduğunu söyleyerek “Dijitalleşme alanında şirketler arası yol ortaklıklarının bugün burada başlayacağına inanıyorum” dedi. Günümüzde E-ticaret, özellikle kadınlar için yeni fırsatlar barındırmaktadır diyen Çinçin, Hatay’da, 450 kadın girişimci bulunduğunu söyledi. Çinçin sözlerine, “Pandemi döneminde dijitalleşen ve e-ticaret yapan firmalar ayakta kalmakta zorlanmadılar, hatta krizi fırsata çevirdiler” diyerek devam ederken, evlerinde ya da atölyelerinde ürettikleri ürünleri çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla satışa sunarak ticarete atılan kadınların sayısının ülkemizde her geçen yıl arttığını belirtti.

Zirvede daha sonra Spark Türkiye Ülke Müdürü Halil Can Emre kürsüye geldi;  

Emre; “Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle yürüttüğümüz projelerimizde krizlerden olumsuz etkilenen, başta kadın ve gençler olmak üzere, Suriyeli ve Türkiyeli gençlerin istihdama katılması ana ekseninde çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası dahil olmak üzere yerel ortaklarımızla birlikte yürütüyoruz. İçinden geçtiğimiz bu dönemden fazlaca etkilenen KOBİ’lerin büyüme fırsatlarını değerlendirmesi amacıyla düzenlediğimiz bu etkinliğin faydalı ticari ilişkilerin önünü açacağına inanıyorum” dedi.

Zirvede açılış konuşmalarından sonra   

Trendyol İcra Komitesi Üyesi Ozan Acar, Trendyol Pazaryeri Satış ve İş Geliştirme Müdürü Özkan Çokaygil, PTT AWM Ticari ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı  Ö.Kaan Kaya, INDEX  Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, MİGPORT Kurucusu Berat Kjamili, Ali Baba.Com İş geliştirme Yöneticisi Kubilay Gençkan sunumlarını gerçekleştirdiler. 

 Zirvenin ikinci günü iş hayatında başarı hikayesi yaratmış Kadın girişimcilerin sunumları ile başladı. Teofarm Kurucusu Elif Ovalı, Pales Süt Ürünleri kurucusu Lale Çavuşoğlu Kuseyrioğlu sektörlerindeki deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar. Daha sonra N11 Gıda Bölge Müdürü Cihangir Eraslan, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nedim Boz, UPS Kargo Bölge Satış Müdürü Pamuk Boz, Beykent Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Ali Cihan Kurt sunumları ile sona erdi. 

Yoğun iş tempoları içerisinde bizlere zaman ayırarak ilimize gelen ve zirvemize katkı veren tüm konuşmacılarımıza teşekkür eder, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak ev sahipliği yapacağımız bir başka organizasyonda tekrar bir araya gelmekten onur duyarız.